O festiwalu

Fo festiwaluestiwal Piosenki Harcerskiej i Turystycznej HiT jest konkursem muzycznym skierowanym do harcerzy oraz grup turystycznych. Jesienią rokrocznie uczestnicy spotykają się w pięknym powiecie leżajskim aby spróbować swoich sił na scenie. Przez lata HiT wypracował własny, unikalny charakter, dzięki któremu uczestnicy tak chętnie wracają wraz z kolejną edycją. 

Festiwal zawsze ma podobny przebieg. Impreza rozpoczyna się w piątek po południu, kiedy to uczestnicy są rejestrowani w biurze organizacyjnym i kwaterowani w warunkach polowych. Organizatorom HiT zależy na tym, aby duch konkursu był jak najmniej odczuwalny, dlatego stawiają na integrację i wspólne zabawy. Wieczorem jest świeczkowisko, przy którym zasiadają wszyscy wykonawcy - wspólne pląsy i piosenki rozluźniają atmosferę. Po świeczkowisku zwykle następuje losowanie kolejności wystąpień, w którym uczestniczą przedstawiciele każdego występującego solisty lub zespołu. 

Sobota jest dniem konkursowym. Od rana przeprowadzane są przesłuchania wykonawców, którzy wykonują dwie piosenki. Występujący są oceniani w wybranej kategorii (soliści lub zespoły) przez Jury, które szczególną uwagę zwraca na: znajomość tekstów piosenek, interpretację muzyczną, oryginalność, aranżację, prezentację na scenie, umundurowanie i dobór repertuaru. Po przesłuchaniach jest czas wolny, który można spędzić na zwiedzaniu miasta lub wspólnej zabawie. Wieczorem odbywa się koncert galowy, na który zapraszani są mieszkańcy i władze miasta. Laureaci ponownie wykonują na scenie piosenkę, która została nagrodzona przez Jury. Zakończeniem konkursu jest koncert zaproszonego zespołu. Festiwal HiT gościł już takie gwiazdy wieczoru jak harcerski zespół "Wartaki" (2008), "Manitou" (2009), "Dom o Zielonych Progach (2010),  "Wołosatki" (2011), "JAAAMW-u" (2012), "Zgórmysyny" (2013), "The Balangers" (2014) czy "Cisza jak ta" (2015).

Niedziela rozpoczyna się Mszą Świętą (o północy z soboty na niedzielę), w której mogą wziąć udział wszyscy uczestnicy. Jest to chwila skupienia i zadumy, ale również wspólnego śpiewania znanych pieśni religijnych. Zwieńczeniem Festiwalu jest poranny apel końcowy, po którym następuje wykwaterowanie i powrót uczestników do domów.